odchudzanie
Posted By Posted On

Najprostszy, skuteczny sposób na odchudzanie

Prawidłowa masa ciała zapewnia nie tylko atrakcyjny wygląd. Utrzymując wagę na prawidłowym poziomie, możesz uniknąć wielu niebezpiecznych chorób m.in. nadciśnienia, cukrzycy, nowotworów. Warto więc zastanowić się nad zrzuceniem zbędnych kilogramów. Jak więc schudnąć?

Internet pełen jest najróżniejszych diet. Diety niskotłuszczowe, w opozycji do niej diety keto, diety niskowęglowodanowe, diety z wysokim udziałem protein – można wymieniać w nieskończoność. Którą wybrać? Może powiedzieć, że każda dieta jest dobra, ale… należy spełnić określone warunki, aby była skuteczna. Zapomnij więc o głodówkach, droga ku skrajności w tym przypadku nie jest właściwa.

Określ swój cel

Przed wybraniem i spersonalizowaniem diety warto dokładnie określić, w jakim miejscu się znajdujemy. Pomocny okaże się wskaźnik BMI. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, czy nasza masa ciała jest właściwa oraz ustalić, do jakiej wagi powinniśmy dążyć. Swoje BMI możemy obliczyć przy pomocy kalkulatorów dostępnych w internecie. Należy pamiętać, że wskaźnik BMI jest tylko wskazówką, nie powinno się go traktować jako wyrocznie. Gdyby tak było, większość kulturystów miałoby nadwagę lub otyłość.

Dzieje się tak, ponieważ BMI nie rozdziela masy ciała na masę mięśniową, tłuszczową i kostną. Załóżmy, że nie jesteśmy kulturystami, BMI wskazuje na nadwagę, a prawidłowa masa ciała powinna być mniejsza np. o 10 kg. Co robić? Na tym etapie przychodzi czas na obliczenie zapotrzebowania kalorycznego.

Jak obliczyć BMR?

BMR – to nic innego jak zapotrzebowanie kaloryczne. Mówiąc prościej, ten wskaźnik pokazuje nam, ile kalorii powinniśmy spożywać, aby utrzymać aktualną wagę. Podobnie jak w przypadku BMI, kalkulator znajdziemy w internecie. Od otrzymanej wartości powinniśmy odjąć około 200-300kcl. Przykładowo, jeżeli BMR to 2500kcl, aby schudnąć, powinniśmy spożywać około 2200kcl. Ten sposób to gwarancja utraty zbędnych kilogramów. Fizyki nie da się oszukać, a te obliczenia stanowią fundament nie tylko odchudzania, również do budowania masy mięśniowej.

Kontroluj spożycie kalorii

Ostatnim krokiem jest pobranie aplikacji, która pomoże nam kontrolować ilość spożywanych kalorii np. “fitatu”. Od tego momentu każdy zjedzony posiłek powinniśmy umieszczać w aplikacji. Dzięki temu wiemy, ile kalorii danego dnia powinniśmy jeszcze zjeść. Zaletą liczenia kalorii jest fakt, że ten sposób pozwala na małe odstępstwa od diety. Możemy zjeść nasz ulubiony fast-food lub coś słodkiego bez obaw, że danego dnia zjedliśmy za dużo i przytyjemy.

Pamiętajmy jednak, im mniej przetworzonych produktów jemy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Dobrym krokiem jest spożywanie około 70-80% kalorii ze zdrowej żywności. Resztę możemy spokojnie przeznaczyć na małe słodkie przyjemności.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Vitalogy.

Comments (0)

Dodaj komentarz