skan 3d
Posted By Posted On

Skanowanie 3D – kiedy warto je zastosować?

Usługa polegająca na skanowaniu 3D cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Na czym dokładnie polega i jakie ma zastosowanie? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące skanowania 3D!

Czym jest skanowanie 3D?

Skaner jest urządzeniem służącym do odczytywania oraz przekazywania informacji. Zwykle skanery kojarzymy z popularnymi urządzeniami do skanowania dokumentów, jednak warto wskazać, że obecnie w użyciu znajduje się szeroka gama innych typów skanerów, w tym skanery 3D, które określane są także jako skanery przestrzenne.

Proces określany jak skanowanie 3D – https://3dfrog.pl/skanowanie-3d/ polega na wykorzystaniu specjalnych skanerów 3D, które pozwalają na uzyskanie informacji o obiektach trójwymiarowych, aby przenieść je do przestrzeni wirtualnej. W praktyce oznacza to wykorzystanie skanera, który dokładnie skanuje obiekt z każdej strony, by potem odtworzyć jego model 3D w programie komputerowym.

Skanowanie przestrzenne może być prowadzone z wykorzystaniem wielu technologii, które dobierane są indywidualnie do rodzaju skanowanego obiektu. Niektórych typów obiektów nie można skanować określonymi rodzajami skanerów, na przykład do obiektów błyszczących, połyskujących nie można stosować skanerów optycznych. Skaner wykonujący skanowanie może znajdować się także w różnych punktach i może być ruchomy, gdy przeprowadza się skanowanie większych przestrzeni.

Skanowanie 3D – zastosowanie

Poprzez skanowanie 3D można uzyskać informacje dotyczące różnych obiektów, co przekłada się także na wszechstronne zastosowanie tego typu urządzenia.

Wśród obszarów, w których stosowana jest technika skanowania 3D, znajdują się między innymi:

  • Inżynieria odwrotna – pozwala na przygotowanie modeli 3D na podstawie istniejących już obiektów wtedy, gdy nie ma się do dyspozycji ich projektów komputerowych.

  • Wzornictwo przemysłowe – przygotowywanie prototypów oraz jednostkowych przedmiotów różnych typów, między innymi elementów użytkowych, dekoracyjnych.

  • Kontrola jakości – wykonanie pomiarów gotowych już obiektów i porównanie ich z modelami 3D.

  • Medycyna – za pomocą skanowania 3D wykonuje się między innymi różnego rodzaju protezy, ortezy czy implanty, między innymi proces ten wykorzystywany jest w stomatologii.

  • Architektura i budownictwo – można wykonać wtedy skanowanie gotowych już obiektów, terenów, co pozwala na uzyskanie ich trójwymiarowych modeli.

  • Dokumentowanie zabytków i dóbr kultury – za pomocą procesu jak skanowanie 3D można otrzymać wirtualne modele ważnych obiektów, które mogą być udostępnione, na przykład w internecie.

Jak można wykonać skanowanie 3D?

Do wykonania procesu jak skanowanie 3D konieczne jest wykorzystanie odpowiednich skanerów. Urządzenia te są używane obecnie w wielu branżach, jednak ich zakup nie jest konieczny, żeby je zastosować.

Aktualnie bardzo popularne są usługi polegające na skanowaniu 3D przez zewnętrzne firmy, które posiadają niezbędne wyposażenie tego typu i mogą zaoferować swoim klientom kompleksową pomoc w ramach realizacji prac.

Comments (0)

Dodaj komentarz