
Zasadnicze różnice między biotworzywami a tworzywami biodegradowalnymi
Poszukiwanie ekologicznych rozwiązań jest naturalnym efektem rosnącego problemu z zanieczyszczeniem planety oraz nadmiernym gromadzeniem odpadów. Nic więc dziwnego, że coraz częściej możemy spotkać się z wykorzystaniem biotworzyw oraz tworzyw biodegradowalnych. Jaka jest między nimi różnica oraz czym tak naprawdę są te tworzywa?
Czym są biotworzywa oraz tworzywa biodegradowalne?
Biotworzywa to nic innego jak grupa tworzyw biodegradowalnych i tworzyw pochodzących z zasobów odnawialnych. Biotworzywa są więc kategorią znacznie szerszą niż tworzywa biodegradowalne. Co więcej, zdarza się, że tworzywa wytwarzane ze źródeł odnawialnych, nie są biodegradowalne, a nadal uznajemy je za biotworzywa. Do najpopularniejszych biotworzyw możemy zaliczyć tworzywa oparte na skrobi, celulozie oraz kwasie polimlekowym.
Tworzywa biodegradowalne, to natomiast tworzywa sztuczne wytwarzane w procesie polimeryzacji. Tworzywa biodegradowalne otrzymuje się z surowców odnawialnych. Najczęściej są to cukry z kukurydzy oraz surowce petrochemiczne. Do najpopularniejszych przykładów tworzyw biodegradowalnych możemy zaliczyć PLA, PET modyfikowany oraz PHA.
Gdzie wykorzystuje się tworzywa biodegradowalne i biotworzywa?
Biotworzywa przede wszystkim wykorzystuje się w przemyśle gastronomicznym. Pojemniki na jedzenie produkowane z ekologicznych surowców, to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego plastiku. Co więcej, dzięki swoim właściwością, biotworzywa nie tracą na użyteczności i nie zmniejszają komfortu użytkowania. Branża gastronomiczna coraz częściej podejmuje działania pozytywnie wpływające na kondycję naszej planety. Dzięki dostępności odpowiednich produktów na rynku zmiana nie powinna stanowić utrudnienia. Cornetdesign Shop oferuje szeroki wybór ekologicznych opakowań dla cateringu i firm gastronomicznych. Szeroki wybór pozwala na dostosowanie opakowań do naszych potrzeb oraz podjęcie świadomej decyzji w walce z nadmiernym zanieczyszczeniem środowiska.
Biotworzywa to surowce wykorzystywane również w innych gałęziach przemysłu. Coraz częściej możemy odnaleźć je również w medycynie. Z biotworzyw produkuje się zaciski lub nici chirurgiczne. Popularność biotworzyw wynika przede wszystkim z możliwości ich biodegradacji oraz prawie nieobecnego śladu węglowego.
Comments (0)